2005-12-03

Hudiksvalls KK, Domare: Sara Nordin

HP, BIR
2006-02-19 Hälsinglands KK, Domare: Anders Lyrholm HP, BIR
2006-05-06 Timrå BHK, Domare: Bo Wiberg 1 junkl, 1 junkk, HP, BIR junior, BIS 3 junior
2006-05-14

Gävle BHK, Domare: Beata Petkevich

1junkl, 1junkk, CK, 1btkk, BIR, BIS 1 junior, BIG 5
2006-05-20 Västernorrlands KK, Domare: Natalja Nekrosiene 1junkl, 1junkk, CK, 1btkk, BIR, BIG 4
2006-06-03 NBFK vinner 2006 Hemsedal, Domare: Willemine van Deijl 1junkl, 2 junkk, hp, 5 vk, ck, 5 btkl

 

2006-06-04 NBFK Hemsedal, Domare: Benoit Thevenon 1 junkl. 1 junkk, hp, BIR junior, 5 vk, BIS 2 junior
2006-07-08 Hälsinglands KK, Domare: Frank Christiansen 1 junkl. 1 junkk, hp
2006-07-14 Gästriklands KK, Domare: Willemine van Deijl 1 junkl. 1 junkk, hp
2006-08-05 AfBV SBU, Domare: Willemine van Deijl 1junkl, 2junkk, CK, 5 btkk
2006-09-16 Ö Härjedalens BHK,
Domare: Kurt Nilsson
1 junkl, 1 junkk, HP, BIR junior, BIS 3 junior
2006-09-17

Ljusdals BHK,
Domare: Thord Byström

1junkl, 1junkk, CK, 1btkk, BIR

1:a parklass

2006-12-10 HUND 2006, Domare: Paul Jentgen 1 ukl, 1 ukk, CK, 2 btkk, R-CACIB
2007-02-03 Ljusdals BHK Årets Utställningshund 2006, vinnare av PR priset Utställning
2007-02-24 Matfors BHK
Domare:Nina Karlsdotter
1 ukl, 1 ukk, CK, 2 btkk
2007-02-28 AfBV, Årets Bästa Belgare, Utställning, Groenendael 117 poäng, Placering 3
2007-05-05 Timrå BHK, Domare: Yvonne Brink 1 ukl, 1 ukk, CK, 1 btkk, BIR, BIS 3
2007-05-12 Österbybruk, Svensk Vinnare Domare: Gerardo Paolucci
1 ukl, 1 ukk, CK, 3 btkk, r-cacib
2007-05-19 Gävle BHK, Domare: Christian Stavarache 1 ukl, 1 ukk, CK, 1 btkl, BIM
2007-07-15 HÄKK, Domare: Joanne Sewell 1 ukl, 1 ukk, CK, 1 btkl, BIR, BIG 5
2007-08-26 Gagnef-Floda BHK, Domare: Helge Lie 1 ökl, 1 ökk, CK, 1 btkl, BIR
2007-09-15 Östra Härjedalens BHK, Domare: Yvonne Brink 1 ökl, 1 ökk, CK, 1 btkl, BIR, BIS 4
2007-09-16 Ljusdals BHK, Domare: Jesper Andersson 1 ökl, 1 ökk, CK, 1 btkl, BIR, BIS 2
KM vinnare 2007
2007-12-15 HUND 2007, Nordisk Vinnarutställning, Domare: Gert Christensen 1bkl, 1 bkk, ck, cert, 5 btkl
2008-01-03 My Dog, Domare: Elina Tan-Hietalahti 1bkl, 2 bkk
2008-02-02 Ljusdals BHK Årets Utställningshund 2007, vinnare av PR priset Utställning
2008-02-23 Matfors BHK, Domare: Gunilla Å-Bodén 3 bkl
2008-03-03 AfBV, Årets Bästa Belgare, Utställning, Groenendael 125 poäng, Placering 5
2008-05-24 Uppsala läns KK, Domare: Lokodi Csaba Zsolt 1bkl, 1 bkk, ck, cert, 1 btkl, BIM
2008-05-25 Sundsvalls KK, Domare: Kenneth Edh 1bkl, 1 bkk, ck, cert, 1 btkl, BIR,
2008-06-07 Gävle BHK, Domare: Robert Bambach 1 chkl, ck, 1 btkl, BIM
2008-07-03 Circuit CAC Breed Show, Domare: Jesper Andersson Excellent, 1 working class, certifikat, SUCH
2008-08-02 Svenstavik SKK, Domare: Kurt Nilsson 1 chkl, 1 ckk
2008-09-21 Ljusdals BHK, Domare: Yvonne Brink 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 3 bruksmeriterade, BIS r, KM vinnare
2008-10-11 Sundsvall SKK, Domare: Bo Skalin 1 chkl, 1 chkk, ck, 2 btkk, r-cacib
2009-01-25 AfBV, Årets Bästa Belgare, Utställning, Groenendael 80 poäng, Placering 7
2009-02-14 Ljusdals BHK Årets Utställningshund 2008, vinnare av PR priset Utställning
2009-02-21 Matfors BHK, Domare: Bo Wiberg 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 4 bruksmeriterade, BIS 4
2009-05-02 Härnösands BHK, Domare: Cristian Stavarache 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIM, BIS 2 bruksmeriterade
2009-05-03 Timrå BHK, Domare: Fredrik Norgren 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIM, BIS 4 bruksmeriterade
2009-07-04 Sandvikens BHK, Domare: Sonny Ström 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIM, BIS 2 bruksmeriterade
2009-07-12 HÄKK, Domare: Benny Blid 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIR, BIG 3
2009-08-02 SBU 1 chkl, 1 chkk, ck, 3 btkk, BIR bruksmeriterade, BIM champion, BIS 2 bruksmeriterade
2009-09-12 AFBV, Domare: Pietro Bottagisio 2 chkk
2009-09-19 Ö Härjedalens BHK, Domare: Dan Eriksson 1 chkk
2009-12-12 Stora Stockholm
Domare: Nicola Imbimbo
1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, cacib, BIR
2010-02-14 Ljusdals BHK Årets Utställningshund 2009, vinnare av PR priset Utställning
2010-02-27 Matfors BHK, Domare: Jesper Andersson 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 3 bruksmeriterade
2010-07-18 HÄKK, Domare: Per-Harald Nygren 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIR
2010-09-19 Ljusdals BHK, Domare: Petra Junehall 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 4 bruksmeriterade, BIS 4, KM vinnare
2010-10-09 Sundsvall SKK, Domare: Gro 1 chkl, 1 chkk, ck, 1 btkk, cacib, BIR
2010-12-19 Stora Stockholm 1 chkl, 1 chkk, ck, 2btkk, r-cacib
2011-02-26 Matfors BHK, Domare: Roland Fors Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 2 bruksmeriterade, BEST IN SHOW!!!
2011-05-07 Timrå BHK, Domare: Beata Pet... Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 2 bruksmeriterade, BIS 4
2011-05-08 Timrå BHK, Domare: Gunnel Holm Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 1 bruksmeriterade, BIS 4
2011-07-02 NKK Trondheim, Domare: Yvonne Brink Excellent, ck, 1 bkk, 1 btkl, cert, cacib, BIR, NUCH, C.I.B
2011-07-09 SKK Alfta
Domare: Lizbeth Liljeqvist
Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIM
2011-12-10 SKK Nordisk Vinnare Stora Stockholm Excellent, ck, 2 chkk, 3 btkl
2012-08-04 SBU VG
2012-08-26 Gagnef-Floda BHK
Domare: Beata Pet...
Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 1bruks, BIS 1
2012-09-15 Östra Härjedalens BHK
Domare: Bo Wiberg
Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 1 bruks, BIS 1
2012-09-16 Ljusdals BHK
Domare: Yvonne Brink
Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 1 bruks, BIS 1
2013-02-23 Matfors BHK Excellent, ck, 1 chkk, 1 btkl, BIR, BIS 2 bruks, BIS 3
2013-06-16 Avesta SKK
Domare: Hans van de Berg
Excellent, ck, 1 chkk, BIR
2013-09-21 Östra Härjedalens BHK Excellent, ck, 1 vetkk, BIS veteran, BIS bruks
2013-10-12 Sundsvall SKK Excellent, 1 vetkk, bästa veteran
2013-11-16 Nedansiljans BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 2 btkl, BIS 2 veteran
2013-11-17 Gagnef-Floda BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 3 veteran, BIS 3
2014-02-12 Ljusdals BHK Årets Utställningshund 2013, vinnare av PR priset Utställning
2014-05-24 Österbybruk SKK Excellent, 1 vetkk, BIR veteran
2014-07-13 Alfta SKK Excellent, 1 vetkk, ck, 2a btkk, BIR veteran
2015-04-05 Svensk Vinnare 2015 Stockholm
Domare:Petra Junehall
Excellent, 1 vetkk, ck, 2a btkk, BIR veteran, SVENSK VETERANVINNARE 2015!
2015-05-02 Timrå BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 3 bruks, BIS 4 veteran
2015-05-03 Sundsvalls BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 2 bruks, BIS 3 veteran
2015-09-19 Ö Härjedalens BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 3 bruks, BIS 3 veteran
2015-09-20 Ljusdals BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 1 bruks, BIS 2 veteran, BIS 3
2015-12-12 Nordisk Vinnare 2015 Stockholm Excellent, 2 vetkk
  Vinnare av PR Priset Utställning 2015 Ljusdals BHK  
2016-05-10 Sundsvalls BHK 1 vtkk, ck, 2a btkk, BIS 1 veteran, BIS 2 bruks
2016-05-11 Timrå BHK 1 vtkk, ck, 2a btkk
2016-07-18 Ljusdals BHK Excellent, 1 vetkk, ck, 1 btkk, BIR, BIS 2 bruks, BIS 1 veteran, BIS 2

2006-08-12

MH Järvsö
Mentalbeskrivare: Bengt-Olof Brandt

Känd mental status
2006-12-17 Inträdesprov Försvarsmaktshund
Domare: Bo Ek
Godkänd
2007-05-12 Appell spår, Ljusdal 277,5 poäng
Uppflyttad. Placering 3
2007-05-19 Lydnadsklass 1, Gävle 156 poäng, 2:a pris. Placering 4
2007-06-03 Lydnadsklass 1, Ljusdal 114 poäng, 3:e pris. Placering 8
2007-06-10 Lydnadsklass 1, Järvsö 154 poäng, 2:a pris. Placering 5
2007-08-12 Lydnadsprov Försvarsmaktshund Godkänd
2007-09-15 Lydnadsklass 1, Sveg 174 poäng,
1:a pris.
Placering 1
2007-09-29 Lägreklass spår,
Valbo
343,75 poäng, godkänd
Placering 8
2007-10-06 och 07 Certifikatsprov Försvarsmaktshund Tjänstehundscertifikat Försvarsmaktshund
2007-12-02 Lydnadsklass 1, Järvsö 170,5 poäng,
1:a pris.
Placering 6
2008-01-26 Lydnadsklass 1, Edsbyn 166 poäng,
1:a pris.
Placering 1. LP 1
2008-02-02 Ljusdals BHK Årets Bästa Arbetande hund 2007, vinnare av PR priset Arbetande
2008-03-03 AfBV, Årets Bästa Belgare, Lydnadsklass 1 25,0 poäng, Placering 4, Bästa grönis!
2008-03-03 AfBV, Årets Bästa Belgare, Appellklass 277,5 poäng, Placering 8, Bästa grönis!
2008-05-10 Lydnadsklass 2, Ljusdal 152 poäng,
2:a pris.
Placering 1
2008-06-06 Lydnadsklass 2, Järvsö 126,5 poäng, 3:e pris. Placering 4
2008-06-15 Lydnadsklass 2, Sveg 171,5 poäng,
1:a pris.
Placering 2
2008-06-27 KM lydnad 140,5 poäng, Placering 6
2008-07-11 Lydnadsklass 2, Järvsö 128 poäng, 3:e pris. Placering 4
2008-07-25 Lydnadsklass 2, Sveg 174,5 poäng,
1:a pris.
Placering 2
2008-08-09 Lägreklass spår,
Järvsö

380,5 poäng, godkänd
Placering 9

2008-08-17 Lägreklass spår,
Bollnäs
357,75 poäng, godkänd
Placering 8
2008-08-24 Lydnadsklass 2, Hudiksvall 160 poäng,
1:a pris.
Placering 1, LP 2
2009-01-25 AfBV, Årets Bästa Belgare, Lydnadsklass 2 25,3 poäng, Placering 2
2009-06-05 Lydnadsklass 3, Järvsö 225 poäng,
2:a pris.
Placering 1
2009-06-06 Lydnadsklass 3, Järvsö 203 poäng,
3:e pris.
Placering 2
2009-06-23 Lydnadsklass 3, Bollnäs 221,5 poäng,
3:e pris.
Placering 3
2009-07-09 Lydnadsklass 3, Järvsö 155 poäng,
0 pris.
Placering 3
2009-07-24 Lydnadsklass 3,
Sveg
241 poäng,
2:a pris.
Placering 2
2009-09-19 Lydnadsklass 3,
Sveg

188 poäng,
0 pris.
Placering 1

2010-03-13 Lydnadsklass 3,
Edsbyn
185,5 poäng,
0 pris.
Placering 3